forum poleska.net Strona Główna forum poleska.net
Forum mieszkanców Poleskiej 43-45-47

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności
Autor Wiadomość
tomash 
Administrator

Wysłany: Śro Maj 06, 2015 18:23   Wniosek o przekształcenie użytkowania w prawo własności

Hej

Dziś wszyscy otrzymują pismo z UM w sprawie wniosku sąsiadów L. z bramy 45 o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy ktoś (wnioskodawcy?) ma ten temat rozpracowany? Czy bardziej nam się opłaca być właścicielami czy użytkownikami? Ograniczona perspektywa czasowa użytkowania wieczystego mało mnie zajmuje, zstępni jakoś sobie z tym poradzą ;-)

Marucha 

Wysłany: Czw Maj 07, 2015 15:42   

Tak właśnie tak... znaczy "pismo otrzymują - otrzymali". No i właśnie: rozszerzając zagadnienie, co się zmieni w temacie np. opłat za użytkowanie. Sama transformacja też coś kosztuje, ale podobno mamy 90% zniżki. Może sąsiedzi L. z bramy 45, jako inicjatorzy ruchu, coś opowiedzą na forum. Stuk ! Puk !

alfik T-15 (507)

Wysłany: Czw Maj 07, 2015 15:59   

opłaty to chyba raczej symbolika
jak będziemy właścicielami to nie będziemy płacić opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu - proste
poza tym własność to własność

mnie zastanawia tylko fakt, czy wszyscy mamy teraz 7 dni na złożenie wniosku ?
a jak nie zdążymy w te 7 dni to co ?
wszystko przepada i trzeba zaczynać od początku ?

KrztuszaKutusza 

Wysłany: Czw Maj 07, 2015 18:46   

Jasno, krótko i na temat. Po co? Dlaczego? Za ile? Niech się wnioskodawcy wypowiedzą. Za 50 złotych rocznie to mi się nie chce długopisu podnieść. Określić koszty przekształcenia, późniejszego utrzymanie itp. Jeżeli nie na forum, to niech na tablicach w każdej bramie umieszczą te informacje. W obecnej formie to jakaś partyzantka, ktoś coś, gdzieś, ale żadnych konkretów.

Pearson 

Wysłany: Wto Maj 12, 2015 21:41   

KrztuszaKutusza napisał/a:
Za 50 złotych rocznie to mi się nie chce długopisu podnieść.

A masz 7 dni na zgłoszenie sprzeciwu. W przeciwnym wypadku postępowanie będzie kontynuowane.

Elizja

Wysłany: Wto Maj 12, 2015 22:13   

Witam !
Ja też jestem potencjalna kandydatka w sprawie złożenia owego wniosku. Własnośc to własność. W jadnym z mieszkań , które posiadam , mam własnośc gruntu. Nie płace podatku od wieczystego użytkowania . Kilka lat temu koszt wykupu owego gruntu był 4,22pln. Śmieszne pieniądze. A w momencie jak jakiś szalony urzędnik wpadnie na pomysł wybudowania np. drogi prowadzącej przez nasz blok , to jako własciciele gruntu zawsze mamy większe pole do popisu , niz tylko dzierżawcy .

Amidalek 

Wysłany: Śro Sty 02, 2019 21:50   

Jesteśmy od dwóch dni właścicielami ziemi pod budynkiem. Czy planujecie skorzystać z rekompensaty i wcześniej wpłacić kasę za przekształcenie? Kiedy dostaniemy informację o przekształceniu? Aby przyśpieszyć, trzeba wysłać wniosek o chęć skorzystania z ulgi?

Emil 

Wysłany: Sob Lut 09, 2019 10:15   

Dzisiaj dostałem taką karteczkę z Urzędu Miasta. Niewiele z niej wynika. Media podawały, że we Wrocławiu można skorzystać z bonifikaty. Sprowadza się to do tego, że trzeba jednorazowo wpłacić dwukrotną kwotę opłaty za użytkowanie wieczyste, żeby nie płacić już nic więcej w przyszłości. Więc ponawiam pytanie poprzednika: wiadomo jaka jest procedura? Czy miasto rozsyła informację jak skorzystać z bonifikaty? Czy wymaga się tu pełnej i samodzielnej inicjatywy użytkowników wieczystych? Ktoś coś wie?

FullSizeRender-09-02-19-10-00.jpg
Plik ściągnięto 20 raz(y) 1,94 MB

matrixxp

Wysłany: Nie Lut 10, 2019 08:18   

tu jest więcej informacji:

https://www.wroclaw.pl/bi...wlasnosc-zasady

Emil 

Wysłany: Nie Lut 10, 2019 12:12   

Czyli własna inicjatywa.

alfik T-15 (507)

Wysłany: Nie Lut 10, 2019 14:02   

jak rozumieć teraz tę dwukrotność opłaty ?
jako tę nową zaproponowaną z dniem 1 stycznia 2019 ( x 4 ), czy tę którą dopuszcza ustawa w przypadku gdy podwyżka jest większa niż dwukrotność dotychczasowej stawki ( x 2 w 2019 ) + ( x 3 w 2020 ) ?

różnica jest wyraźna
w pierwszym przypadku x 8 dotychczasowej stawki z lat poprzednich
w drugim przypadku x 5 dotychczasowej stawki z lat poprzednich

a może jeszcze inaczej ???
2 x to co należało się w 2019 roku
Ostatnio zmieniony przez alfik T-15 (507) Pon Lut 11, 2019 12:02, w całości zmieniany 1 raz  

Wanda

Wysłany: Nie Lut 10, 2019 15:56   

Ale to chyba są podatki od nieruchomości, a nie opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego. Podatki zostają do płacenia co roku do 15.03. A do tej pory przychodziły jeszcze kolejne pisemka w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste i tego w tym roku nie będzie. Przysla tylko informacje, ile co i jak. Ale czas maja do końca roku.

alfik T-15 (507)

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 10:49   

właśnie dzwoniłem do urzędu miejskiego ( tyle, że dodzwoniłem się trochę nie do tego działu który tym się zajmuje )
dowiedziałem się że opłatę za 2019 rok wyjątkowo będziemy mieli czas wnieść do końca lutego 2020 roku ( tak jak to jest napisane w informacji z linku powyżej )
z kolei opłatę za 2020 do końca marca 2020 roku
tylko w tym roku jest tak przesunięty termin z uwagi na dziesiątki tysięcy spraw, które urząd musi przerobić
pani nie polecała robić w tej chwili żadnych ruchów, a już na pewno nie polecała samemu wnosić podwójnej opłaty żeby skorzystać z bonifikaty
na piśmie, które otrzymamy w ciągu roku będzie informacja na temat warunków wykupu i wtedy będziemy mieli czas żeby podjąć decyzję czy chcemy skorzystać z bonifikaty i skorzystać z opłaty jednorazowej czy po prostu będziemy płacić przez kolejne 20 lat

dopiero jak wniesiemy opłatę i dostaniemy z urzędu miejskiego zaświadczenie o spłacie wszystkich opłat będziemy mogli pójść do Sądu / Wydział Ksiąg Wieczystych / i będziemy mogli złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki
za tę czynność niestety będzie trzeba zapłacić kolejne 250 zł

zapomniałem dopisać, że o skorzystanie z bonifikaty 90% i wniesienie opłaty jednorazowej trzeba będzie złożyć wniosek do UM o takiej chęci

alfik T-15 (507)

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 11:00   

zastanawiam się jeszcze czy możliwe jest skrócenie tej machiny urzędniczej, a mianowicie czy np. mógłbym uprzedzić Urząd Miejski zanim wyśle on informację do Wydziału Ksiąg Wieczystych jaką hipotekę wpisać do mojej księgi wieczystej
zakładam, że to się nie dzieje z mocy ustawy bo przecież Wydział Ksiąg Wieczystych nie ma informacji jaką opłatę wnoszę za użytkowanie wieczyste, a więc musi chyba taką informację dostać z Urzędu Miejskiego

tak więc czysto teoretycznie dywagując, gdybym zapłacił wcześniej opłatę jednorazową to Urząd Miejski mógłby do Wydziału Ksiąg Wieczystych wysłać od razu informację, że pan X ma uregulowane opłaty i nie wpisujemy mu hipoteki do księgi wieczystej a co za tym idzie pan X nie będzie już ponosił opłaty 250 zł

ale czy to tak działa ??
czy jest to możliwe ??
- na to pytanie nie znam jeszcze odpowiedzi, ale jakby już ktoś zgłębił tę wiedzę to proszę o podzielenie się nią

alfik T-15 (507)

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 11:42   

Mam już odpowiedź na własne pytanie zawarte powyżej.
Otóż, nie da się nieco oszukać systemu, aby nie ponosić tej opłaty 250 PLN w Księgach Wieczystych za wykreślenie roszczenia.
Raczej trzeba będzie zapłacić i nic tu nie pomogą szybsze działania.

alfik T-15 (507)

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 12:01   

Po rozmowie z Panią Kierownik Działu Opłat w Wydziale Nieruchomości Komunalnych dowiedziałem się natomiast bardzo ciekawej rzeczy odnośnie naszych stanowisk garażowych.
Być może dla wielu z was sytuacja jest jasna i klarowna od samego początku, ale ja niestety byłem zaskoczony.
Otóż bonifikata 90% przy opłacie jednorazowej dotyczy tylko lokali mieszkalnych i nie dotyczy niestety lokali garażowych, tak więc nie widzę najmniejszego sensu wnoszenia opłaty jednorazowej przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność dla tych lokali, tym bardziej, że stawki są świeżo po zbójeckiej rewaloryzacji w zeszłym roku.

Pocieszającym jest jednak fakt, że zmieniona ustawa z 31 stycznia br., która jest obecnie na etapie legislacji najprawdopodobniej nakaże gminom obniżenie stawki za użytkowanie wieczyste ze stawki 3% do 1 % tak jak dla lokali mieszkalnych. Tak więc zaproponowana stawka z lipca tego roku spadnie o 66,6% i zamiast ok. 140 PLN będzie wynosić ok. 47 PLN.
Tak więc jeśli ktoś chciałby jednorazowo ponieść opłatę przekształcenie użytkowania wieczystego we własność to musi się liczyć z wydatkiem ok. 1200 PLN wliczając już w to opłatę sądową.

Z tą opłatą jednorazową dla miejsc postojowych radziłbym jednak poczekać bo w ciągu roku może się okazać, że pod naciskiem społecznym wejdą w życie jakieś bonifikaty z których także będzie można skorzystać.

alfik T-15 (507)

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 12:19   

Wanda napisał/a:
Ale to chyba są podatki od nieruchomości, a nie opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego. Podatki zostają do płacenia co roku do 15.03. A do tej pory przychodziły jeszcze kolejne pisemka w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste i tego w tym roku nie będzie. Przysla tylko informacje, ile co i jak. Ale czas maja do końca roku.

miałem na myśli użytkowanie wieczyste a nie podatki
w ciągu roku dostałaś zapewne pismo od prezydenta Wrocławia z wypowiedzeniem obowiązującej stawki za użytkowanie wieczyste i z propozycją nowej, która jest x4 tego co było za 2018 rok i wcześniejsze lata
mimo, że ustawa zezwalała prezydentowi na podwyżkę x4 to niestety nie pozwalała mu tego pobrać od osoby fizycznej z roku na rok i kazała mu tę podwyżkę rozłożyć na 3 lata
tak więc tego dotyczyła moja dywagacja, która na obecną chwilę jest już dla mnie jasna i klarowana:
jeśli nie zdecydujesz się na jednorazową opłatę przekształceniową to
za 2019 rok zapłacisz x2 tego co było we wcześniejszych latach
za 2020 rok zapłacisz x3 tego co było we wcześniejszych latach
za 2021-2038 zapłacisz x4 tego co było we wcześniejszych latach

decydując się na opłatę jednorazową nie patrzysz na przejściową opłatę za 2019 rok tylko na pełną stawkę zaproponowaną w lipcu 2018 roku, która jest czterokrotnie wyższa niż dotychczasowa stawka za użytkowanie wieczyste gruntu
tak więc reasumując zapłacisz za wykup===> stawka z poprzednich lat x 8 ( czyli dwie nowe opłaty roczne )

alfik T-15 (507)

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 12:52   

a na koniec reasumując:

- czekamy na zaświadczenie od prezydenta o przekształceniu i póki co nie wnosimy żadnej opłaty rocznej ( gdyby ktoś był wyrywny lub chciał dmuchać na zimne może sobie wnieść opłatę, która to przy ewentualnym wykupie jednorazowym zostanie i tak zaliczona na poczet opłaty jednorazowej )
- po otrzymaniu zaświadczenia od prezydenta składamy wniosek w UM o ewentualnej chęci poniesienia jednorazowej opłaty i wnosimy opłatę jednorazową
- czekamy na zaświadczenie z UM o dokonaniu wszystkich opłat
- idziemy do Sądu ( Wydział Ksiąg Wieczystych ) i składamy wniosek o wykreślenie roszczenia ( ponosimy opłatę sądową 250 PLN )

marsm

Wysłany: Pon Lut 11, 2019 21:55   

Aby otrzymać zaświadczenie od prezydenta o przekształceniu musimy złożyć wniosek. Oczekiwanie 4 mieiące, można złożyć o wydanie do 1 miesiąca. Do następnego wniosku o jednorazową zapłatę trzeba dołączyc też wniosek o bonifikatę.

alfik T-15 (507)

Wysłany: Śro Lut 13, 2019 02:34   

opłata 50 PLN + dodatkowa wizyta w urzędzie skutecznie mnie zniechęcają do pośpiechu w tej sprawie
wolę poczekać, aż samo przyjdzie do skrzynki

Odpowiedz do tematu